Разлика помеѓу преработките на „Ботниски Залив“

Додадени 107 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Bottniska viken.png|мапа|десно|Карта на Ботнискиот Залив]]
 
'''Ботнискиот Залив''' или '''Ботнички Залив''' ([[фин.]] ''Pohjanlahti'', [[швед.]] ''Bottniska viken'') се наоѓа во северниот дел на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Се наоѓа помеѓу [[Финска]] на исток, [[Шведска]] на запад и [[Оланд|Оландските Острови]] на југ.
 
Заливот е долг 725 км, а широк 80 км и зафаќа површина од 117.000 км². Најголемата забележана длабочина во овој залив изнесува 295 м, а просечната длабочина изнесува 60 м. Најголеми реки кои што се влеваат во Ботинискиот Залив се:
* [[Хернесанд]]
* [[Лулео]]
 
 
{{Никулец од областа на географијата}}
[[Категорија:Заливи во Атлантскиот Океан]]
[[Категорија:Балтичко Море]]
[[Категорија:Географија на Шведска]]
[[Категорија:Географија на Финска]]
[[Категорија:Географија на Шведска]]
 
[[af:Botniese Golf]]