Разлика помеѓу преработките на „Е (број)“

Додаден 41 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.5.1) (Бот Додава: kk:E саны)
с
 
{| class="wikitable" style="margin: 1em auto 1em auto"
|+ '''ПознатиотПознат број на децимали на ''e'' '''
! ДатаГодина || Децимали || Пресметување одПресметал
|-
| 1748 ||align=right| 18 || [[Леонард Ојлер]]<ref> New Scientist 21st 2021 јули, 07, pстр. 40 </ref>
|-
| 1853 ||align=right| 137 || [[Вилијам Шенкс]]
| 1946 ||align=right| 808 || ?
|-
| 1949 ||align=right| 2,.010 || [[Џон фон Нојман]] (на [[ENIAC]])
|-
| 1961 ||align=right| 100,.265 || [[Даниел Шенкс]] и Џон Френч
|-
| 1981 ||align=right| 116,.000 || [[Стивен Гери ВозниакВознијак]] (на [[Apple II]]<ref>Byte Magazine, Volтом 6, Issueбр. 6 (Juneјуни 1981) pстр. 392) "The Impossible Dream: Computing e to 116,000 places with a Personal Computer"</ref>)
|-
| 1994 ||align=right| 10,.000,.000 || Роберт Немирог и Џери Бонел
|-
| 1997 (мај) ||align=right| 18,.199,.978 || Патрик Демикел
|-
| 1997 (август) ||align=right| 20,.000,.000 || Биргер Зајферт
|-
| 1997 (септември) ||align=right| 50,.000,.817 || Патрик Демикел
|-
| 1999 (февруари) ||align=right| 200,.000,.579 || Себастијан Веденивски
|-
| 1999 (октомври) ||align=right| 869,.894,.101 || Себастијан Веденивски
|-
| 1999 ноември (21 ноември) ||align=right| 1,.250,.000,.000 || Хавиер Гурдон
|-
| 2000 (10 јули,) ||align=right| 2,.147,.483,648 || Шигеру Кондо и Хавиер Гурдон
|-
| 2000 (16 јули,) ||align=right| 3,.221,.225,.472 || Колин Мартин и Хавиер Гурдон
|-
| 2000 August (2 август) ||align=right| 6,.442,.450,.944 || Шигеру Кондо и Хавиер Гурдон
|-
| 2000 August (16 август) ||align=right| 12,.884,.901,.000 || Шигеру Кондо и Хавиер Гурдон
|-
| 2003 август (21 август) ||align=right| 25,.100,.000,.000 || Шигеру Кондо и Хавиер Гурдон
|-
| 2003 септември (18 септември) ||align=right| 50,.100,.000,.000 || Шигеру Кондо и Хавиер Гурдон
|-
| 2007 април (27 април) ||align=right| 100,.000,.000,.000 || Шигеру Кондо и стив Паљаруло
|}