Разлика помеѓу преработките на „Александар Прокопиев“

нема опис на уредувањето
'''Александар Прокопиев''' ([[{{роден во|Скопје]]}}, [[{{роден на|||1953]]}}) е македонски прозаист, есеист и поет.
 
== Биографија ==
== Основни биографски податоци ==
Прозаист и есеист. Роден во Скопје, 1953. Дипломирал и магистрирал на Филолошкиот Факултет во Белград, на групата за компаративна книжевност и теорија на литературата. Работи во Институтот за македонска литература при [[Филолошки факултет Скопје|Филолошкиот факултет во Скопје]]<ref>[http://www.np.org.mk/avtor.asp?lang=mac&id=6 Александар Прокопиев - Биографија]</ref>.
 
* Борхес и компјутерот (есеи), 2005
* Ѕиркачот (новела), 2007.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
<references/>
 
 
[[Категорија{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Македонци|Прокопиев, Александар]]}}
[[Категорија:Скопјани]]
[[Категорија:Македонски писатели|Прокопиев Александар]]
[[Категорија:Македонска литература|Прокопиев Александар]]