Разлика помеѓу преработките на „Александар Прокопиев“

нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Александар Прокопиев''' ([[Скопје]], [[1953]]) е македонски прозаист, есеист и поет.
 
== Основни биографски податоци ==
Прозаист и есеист. Роден во Скопје, 1953. Дипломирал и магистрирал на Филолошкиот Факултет во Белград, на групата за компаративна книжевност и теорија на литературата. Работи во Институтот за македонска литература при [[Филолошки факултет Скопје|Филолошкиот факултет во Скопје]]<ref>[http://www.np.org.mk/avtor.asp?lang=mac&id=6 Александар Прокопиев - Биографија]</ref>.
 
Основоположник на [[постмодернизам|постмодернизмот]] во современата македонска [[литература]]. За [[новела|новелата]] „Ѕиркачот“ беше номиниран за книжевната награда [[Балканика|„Балканика“]] во 2007 година.
* Борхес и компјутерот (есеи), 2005
* Ѕиркачот (новела), 2007.
 
== Наводи ==
<references/>
* [http://www.np.org.mk/avtor.asp?lang=mac&id=6 Прокопиев Александар - Биографија]
 
 
[[Категорија:Македонци|Прокопиев Александар]]
Анонимен корисник