Разлика помеѓу преработките на „Каљао“

Одземени 89 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
<!--See the Table at Infobox Settlement for all fields and descriptions of usage-->
<!-- Basic info ---------------->
|name = КалаоКаљао
|official_name =Callao
|other_name =
|image_skyline = callao.jpg
|imagesize =
|image_caption = ПристаништеПристаништето во КалаоКаљао.
|image_flag = Bandera del Callao.svg
|flag_size =
|subdivision_name = {{PER}}
|subdivision_type1 = Регион
|subdivision_name1 = КалаоКаљао
|subdivision_type2 = Покраина
|subdivision_name2 = Уставна покраина КалаоКаљао
|subdivision_type3 =
|subdivision_name3 =
|parts =6 окрузи<!-- parts text, or header for parts list -->
|p1 =[[Белависта (округ)|Белависта]]
|p2 =[[КалаоКаљао (округ)|Центар]]
|p3 =[[Кармен де ла Легуа Рејносо]]
|p4 =[[Ла Перла (округ)|Ла Перла]]
|population_density_blank1_sq_mi =
<!-- General information --------------->
|timezone = [[Време во Перу|PET]]
|utc_offset = -5
|timezone_DST =
}}
 
'''КалаоКаљао''' ({{lang-es|Callao}}) е најголемо и најзначајно пристаниште во [[Перу]]. Градот е дел од '''Уставната покраина КалаоКаљао''' која воедно е и единствена покраина во '''регионот КалаоКаљао'''. КалаоКаљао се наоѓа западно од [[Лима]] и е дел од [[Метрополитенска област Лима|метрополитенската област Лима]]. Оваа метрополитенска област е составена од КалаоКаљао и Лима и во неа живее една третина од населението на државата. На север, исток и југ се наоѓа [[Лима (покраина)|покраината Лима]], а на запад КалаоКаљао излегува на [[Тихиот Океан]].
 
== Окрузи ==
Калао е поделен на шест окрузи, каде секој округ е управуван од градоначалник. Окрузите на КалаоКаљао се:
 
* 1 [[Белависта (округ)|Белависта]]
* 2 [[КалаоКаљао (округ)|КалаоКаљао]] (Центар)
* 3 [[Кармен де ла Легуа Рејносо]]
* 4 [[Ла Перла (округ)|Ла Перла]]
* 6 [[Вентанила (округ)|Вентанила]]
 
<nowiki>*</nowiki> ''Остатокот од регионот КалаоКаљао е составен од островите [[Сан Лоренцо (острови во Перу)|Сан Лоренцо]], [[Ел Фронтон (острови)|Ел Фронтон]] и [[Кавинзас (острови)|Кавинзас]] кои имаат околу 17.63 километри квадратни.''
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
{{commons|Callao|Callao}}
* [http://www.municallao.gob.pe Општина КалаоКаљао]
* [http://www.chimpum-callaogmcweb.comnet/englishtodocallao/index.htmlhtm ChimСè Pumза CallaoКаљао]
* [http://www.gmcweb.net/todocallao/index.htm Сè за Калао]
* [http://www.lap.com.pe Меѓународен аеродром Хорхе Чавез]
* [http://www.unac.edu.pe/ Национален универзитет КалаоКаљао]
* [http://www.islaspalomino.com/ Острови Паломино]
* [http://www.regioncallao.gob.pe/ Регионална влада на КалаоКаљао]
 
{{Перу-никулец}}
{{Најголеми градови во Перу}}
{{Региони во Перу}}
 
[[Категорија:Калао|Калао]]
[[Категорија:РегиониКаљао во Перу(регион)]]
[[Категорија:Калао|КалаоГрадови во Перу]]
 
[[gn:Callao]]