Разлика помеѓу преработките на „Роберт I (Франција)“

→‎Поколение: ситна поправка
(ситна поправка, поправка на правопис)
(→‎Поколение: ситна поправка)
 
== Поколение ==
Роберт бил двапати женет. Со својата прва жена, [[Елис]], имал две ќерки. Секоја омаженаќерка се омажила со моќни вазали на нивниот татко: [[Ема од Франција]] (894–935) за [[Рудолф, војвода од Бургундија]], и Хилдебранда (895–931) за [[Ербер II од Вермандоа]]. Од неговата втора жена, [[Беатрис од Вермандоа]], ќерка на [[Ербер I, гроф на Вермандоа|Ербер I од Вермандоа]], имал само еден син, [[Иго Велики]], кој подоцна бил ''dux Francorum'' и татко на кралот [[Иго Капет]], и меѓу другите ќерки кои можеби ги имал, имал и ќерка Ришилда.
*[[Ема од Франција]] (894–935) за [[Раул од Франција|Раул, војводата од Бургундија]], и
*Хилдебранда (895–931) омажена за [[Ербер II од Вермандоа]].
 
Од неговата втора жена, [[Беатрис од Вермандоа]], ќерка на [[Ербер I, гроф на Вермандоа|Ербер I од Вермандоа]], имал само еден син, [[Иго Велики]], кој подоцна станал [[Војвода на Франките|''dux Francorum'']] и му бил татко на кралот [[Иго Капет]].
 
Меѓу другите ќерки кои веројатно ги имал, имал и ќерка по име Рихилда.
 
==Наводи==
5.406

уредувања