Разлика помеѓу преработките на „Критско Море“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Aegean with legends MK.svg|мини|десно|300п|Карта на Егејот со Критското Море]]
'''Критско Море''' ([[грч.]] Κρητικό Πέλαγος) е [[море]] на југот на [[Егејско Море|Егејот]], северно од островот [[Крит]] и јужно од [[Киклади]]те. Морето се протега од [[Китера]] на исток од островите на [[Додеканез|додеканеските]] острови во [[Карпатос]] andи [[Касос]]. На запад се граничи со [[Јонско Море|Јонското Море]] и остатокот од [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Низ морето одат траекти од [[Пиреј]], јужните егејски острови и Додеканез.
 
==Пристанишни места и градови==