Разлика помеѓу преработките на „Критско Море“

Одземени 17 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Aegean with legends MK.svg|мини|десно|300п|Карта на Егејот со Критското Море]]
'''Критско Море''' ([[грч.]] Κρητικό Πέλαγος) е [[море]] на југот на [[Егејско Море|Егејот]], северно од островот [[Крит]] и јужно од [[Киклади]]те. Морето се протега од [[Китера]] на исток од островите [[Додеканез]]ите во [[Карпатос]] and [[Касос]]. На запад се граничи со [[Јонско Море|Јонското Море]] и остатокот од [[СредозеноСредоземно Море|Средоземното Море]]. Низ морето одат траекти од [[Пиреј]], јужните егејски острови и Додеканезите.
 
==Пристанишни места и градови==
==Наводи==
* Peter Saundry, C.Michael Hogan & Steve Baum. 2011. [http://www.eoearth.org/article/Sea_of_Crete?topic=49523 ''Sea of Crete''. Encyclopedia of Earth. Eds.M.Pidwirny & C.J.Cleveland. National Council for Science and Environment. Washington DC.]
 
 
{{List of seas}}
 
[[Категорија:Средоземно Море]]