Разлика помеѓу преработките на „Тито Петковски“

Додадени 783 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
 
'''Тито Петковски''' (роден [[1945]] во с. Псача - [[Крива Паланка]]) е македонски политичар.
'''Тито Петковски''' е роден [[1945]] во с. Псача - [[Крива Паланка]]. Завршил Правен факултет со правосуден испит. Работел во Општинскиот суд во Крива Паланка, како правник во Републичкиот завод за урбанизам, во Извршниот совет на Собранието на Град Скопје, бил на функција во Градскиот комитет на Сојузот на комунистите на Македонија - Скопје. Бил потпретседател на Собранието на РМ во првиот парламентарен состав, пратеник во трите претходни парламентарни состави, а од 1996 до третите парламентарни избори и претседател на Собранието на РМ. Живее во Скопје.
 
'''Тито Петковски''' е роден [[1945]] во с. Псача - [[Крива Паланка]]. Завршил Правен факултет со правосуден испит. Работел во Општинскиот суд во Крива Паланка, како правник во Републичкиот завод за урбанизам, во Извршниот совет на Собранието на Град Скопје, бил на функција во Градскиот комитет на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Сојузот на комунистите на Македонија]] - Скопје. Бил потпретседател на Собранието[[Собрание на РМРепублика Македонија|Македонското собрание]] во првиот парламентарен состав, пратеник во трите претходни парламентарни состави, а од [[1996]] до третите парламентарни избори и претседател на Собранието. наНа РМ.претседателските Живееизбори во[[1999]] Скопјебеше кандидат за претседател на [[СДСМ]].
 
По долгогодишното членство во СДСМ, на [[30 ноември]] [[2005]] година Тито Петковски ја формира [[Нова социјалдемократска партија]] (НСДП).
 
==Надворешни врски==
 
[http://217.16.70.245/default.aspx?pbroj=1946&stID=57762&pdate=20051203 Интервју со Тито Петковски по повод отцепувањето од СДСМ и формирањето на НСДП]
Анонимен корисник