Разлика помеѓу преработките на „Алогизам“

Додадени 43 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Шаблон: фигури (стилистика)}} '''Алогизам''' е стилска фигура на спротивност која по пат на кр...)
 
с
'''Алогизам''' е [[стилска фигура]] на спротивност која по пат на кршење на [[логика]]та во дадената ситуација, постигнува [[комедија|комичен]] или [[иронија|ирониски]] ефект. Сродна е, односно е подвид на [[антитеза]]та.
 
 
{{Лингвистика-никулец}}
 
[[Категорија:фигури (стилистика)]]