Тенк: Разлика помеѓу преработките

Додадени 184 бајти ,  пред 10 години
Filling in 1 references using Reflinks
с (r2.6.4) (Бот Додава: sco:Tank)
(Filling in 1 references using Reflinks)
== Етимологија ==
[[Податотека:Merkava4 MichaelMass02.jpg|thumb|[[Израел]]ски [[Меркава]] Mk4 тенк]]
Постојат три можни објаснувања за потеклото на името „тенк“. Едно е дека првпат се појавило во британските фабрики каде што се произведувале шасиите за првите тенкови: на работнците, и можни [[шпион]]и, би им било даден впечаток дека произведуваат гасенични контејнери за вода, резервоари ([[англиски јазик|англиски]]: ''tanks'') за британската војска, со што би се зачувало во тајност производството на [[борбено возило]].<ref name="Вилмот">''Прва Светска Војна'' - Вилмот, Х.П., Dorling Kindersley, 2003</ref>. Друго објаснување е дека изразот првпат бил употребен во извештај до [[Винстон Черчил]] кој во тоа време бил Прв Лорд на Адмиралитетот. Од овој извештај произлегле три можни термини: „цистерна“, „моторна воена кола“ и „тенк“. Сепак „тенк“ бил избран поради лингвистичката едноставност.<ref>Тед Барис, ''Победа кај Вими: Созревањето на Канада април 9-12 1917'', Thomas Allen Publishers, 2007, стр. 116</ref> Но најверодостојната приказна потекнува од биографијата на Черчил.<ref>Сер Мартин Гилберт, ''Черчил: Еден живот'', Thomas Allen Publishers, 1991, p. 298</ref> За да се скрие вистинската намена на возилата, нацртите биле означени како „Цистерни за вода за [[Русија]]“ ([[англиски јазик|англиски]]: ''Water carriers for Russia''). Кога било предочено дека ова може да биде скратено како „WC за Русија“ било сменето во „Резервоари за вода за Русија“ ([[англиски јазик|англиски]]: ''Water tanks for Russia''). Со тек на време името било скратено на „тенк“.
 
== Историја ==
=== [[Прва светска Војна]]: првите тенкови ===
Гасенично борбено возило било предложено во 1912 година од страна на [[Австралија|австралискиот]] инжинер Л. Е. де Мол. Тоа бил еден од најраните практични дизајни кој му бил понуден на британското министерство за војна. Де Мол бил известен во јуни 1913 дека неговиот предлог е одбиен, иако не му биле вратени сите нацрти. Тој ги одбил предлозите од пријателите да ги продаде плановите во [[Германија|германскиот]] конзулат во [[Перт]].<ref>{{cite web|last=Clark |first=Chris |url=http://www.adb.online.anu.edu.au/biogs/A080298b.htm |title=Biography - Lancelot Eldin de Mole - Australian Dictionary of Biography |publisher=Adb.online.anu.edu.au |date= |accessdate=2011-10-01}}</ref>
 
Застојот на [[западниот фронт]] ја приморал британската армија да започне истражување за возило кое би се движело со сопствена сила и кое би можело да минува преку ровови и бодликава жица, и да е отпорно на митралески оган.
 
=== Во Ирачката војна ===
Заклучно со 2005 година, во текот на војната во Ирак има 1100 [[М1 Abrams|М1 Абрамс]] во употреба од американската војска, кои покажале неочекувано висока ранливост на ИЕС.<ref>''[http://www.usatoday.com/news/world/iraq/2005-03-29-abrams-tank-a_x.htm Tanks take a beating in Iraq (Тенковите трпат загуби во Ирак)]'' - ''[[USA Today]]'', Posted [[2005-03-29]].)</ref> Релативно нова мина активирана со далечинска контрола, [[eксплозивно формиран пенетратор]] се користи со одреден степен на успех против американските оклопни возила (особено против [[Бредли борбено возило|Бредли борбеното возило]]). Но сепак со додатоци на оклопот кои се вршат во базите, се покажале како многу важни во урбаната борба против пешадија (улога која им е препишана од страна на тактиката),<ref>''[http://www.usatoday.com/news/world/2005-03-29-tank-inside_x.htm Tanks adapted for urban fights they once avoided (Тенковите се адаптираат за урбана борба која порано ја избегнуваа)]'' - ''[[USA Today]]'', Posted [[2005-03-29]].)</ref>, особено во битката за Фалуџа.
 
== Дизајн ==
206

уредувања