Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ar:الحرب الأهلية اليونانية)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Граѓанската војна во Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος'' [елиникос емфилиос полемос]) е една од првите воени конфликти кој се случиле во периодот по завршувањето на [[Втора светска војна|Втората светска војна]], кој траел од [[1946]] до [[1949]] година. Победата над [[комунизам|комунистите]] било благодарение на идното грчко членство во [[НАТО]], како и големата подршка што во тоа време и ја давала [[САД]] на [[Грција]]. Ова всушност претставува и започнување на [[Студена војна|Студената војна]] од страна на истокот и западот предводени од различните режими на владеење.
 
Граѓанската војна главно се водела помеѓу вооружените сили на грчката влада подржувана од страна на [[САД]] и [[Велика Британија]] од една страна, и големите грчки комунисти и членовите на најголемата во тоа време антинацистичка организација (''[[ЕЛАС'']]), подржуванаподдржувана од самата [[Комунистичка партија на Грција]].
 
Првата фаза од граѓанската војна се одвивала помеѓу [[1942]] и [[1944]] година. Левите и десните ориентации на партиите се спротиставувалеспротивставувале помеѓу себе сисебеси, кое доведувало и до братоубиствена војна. Втората фаза која започнала во [[1944]] година, социјалистите кои контролирале голем дел од територијата на [[Грција]], се спротиставилеспротивставиле на грчката влада која дотогаш била во бегство, надвор од [[Грција]], поточно во [[Каиро]]. Третата фаза која започнала и завршила во [[1946]], била избрана десно ориентираната влада, под доста напрегнати услови, борејќи се против вооружаните територии на [[комунизам|комунистите]]. Партијата на [[комунизам|комунистите]]КПГ останала како легална се до [[1948]] година, кога и била забранета од страна на [[Атина]].
 
Поразот на [[комунизам|комунистите]] во граѓанскатаГраѓанската војна во Грција, подржувани од [[Југославија]] и [[Албанија]], довело до пристапување на [[Грција]] во [[НАТО]] и укрпнувањезацврстување на влијанието на [[САД]] во [[Егејско море]] до самиот крај на [[Студена војна|Студената војна]].
 
== Предисторија ==
Корените на ГраганскатаГраѓанската војна лежат во окупацијата на Грција од страна на Германија и Бугарија од 1941 до 1943. Кралот Јоргос Втори и неговата влада побегнаа во [[Египет]] каде целата влада се образуваше во егзил кој ги признавале западните сојузници, но не и Советскиот Сојуз. Западните сојузници активно го охрабруваа кралот Јоргос дури и го присилуваа да именува умерени министри. Некој од левицата тврдеа дека владата е нелигитимнанелегитимна, бидејки имала корени од диктатурата на генералот [[Јоанис Метаксас]] од 1936 до 1941.
 
ГеманцитеГерманците поставиле колаборационистичка влада во Атина но ни оваа влада немала легитимна подршка. Марионетскиот режим истотака бил поткопан и од лошата економска политика која предизвикувала неконтролирана инфлација. Некои високо рангирани офицери им служеле на Германците и почнале да се појавуваат паравоени одреди кои попознати се како [[Тагмата асфалиас|Сигурносни батаљонибаталјони]]. Овие одреди никогаш не биле користени против западните сојузници само против комунистите.
 
Недостатокот од легитимна влада создаде вакуум во власта, кој бил исполнет со неколку обиди за отпор. НајглоемНајголем од нив бил Народноослободителниот фронт (ЕАМ) кој бил основан во септември 1941. ЕАМ и неговото воено крило Грчка народноослободителна војска (ЕЛАС) јабиле создалесоздадени Комунистичкаод Комунистичката партија на Грција.
 
Геманците поставиле колаборационистичка влада во Атина но ни оваа влада немала легитимна подршка. Марионетскиот режим истотака бил поткопан и од лошата економска политика која предизвикувала неконтролирана инфлација. Некои високо рангирани офицери им служеле на Германците и почнале да се појавуваат паравоени одреди кои попознати се како Сигурносни батаљони. Овие одреди никогаш не биле користени против западните сојузници само против комунистите.
Недостатокот од легитимна влада создаде вакуум во власта, кој бил исполнет со неколку обиди за отпор. Најглоем од нив бил Народноослободителниот фронт (ЕАМ) кој бил основан во септември 1941. ЕАМ и неговото воено крило Грчка народноослободителна војска (ЕЛАС) ја создале Комунистичка партија на Грција.
Востанието прво избило во Источна Македонија каде Германците им дозволиле на бугарските трупи да ја окупираат грчката територија.
 
 
== Поразот на ДАГ ==
Од вкупно 50.000 загинати, 20.000 биле Македонци.<ref>Ристо Кирјазовски „Македонската политичка емиграција од Егејскиот дел на Македонија во Источна Европа“, „Култура“, Скопје, 1989, 165 стр. </ref>
 
На [[7 октомври]] [[1949]] година во [[Бурели]], [[Албанија]], уапсени се 11 раководители и активисти на [[НОФ]]: [[Паскал Митревски]], [[Павле Раковски]], [[Минчо Фотев]], [[Евдокија Фотева - Вера|Вера Николова – Баљова]] и други.
 
== Прогонот ==
Прогонети биле повеќе од 50.000 македонски бегалци, од кои 30.000 заминале во [[Југославија]], а 20.000 во источноевропските земји. Од нив 5.479 се настанале во [[Полска]], 4.000 во [[Романија]], 3.800 во [[Чехословачка]], 3.299 во [[Унгарија]], 2.954 во [[СССР]] и 103 во [[Бугарија]].<ref>Ристо Кирјазовски „Македонската политичка емиграција од Егејскиот дел на Македонија во Источна Европа“, „Култура“, Скопје, 1989, 165-166 стр. </ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Грчка граѓанска војна| ]]
[[Категорија:КомунизамКомунистичка партија на Грција]]
[[Категорија:Граѓански војни]]
[[Категорија:Војни на Грција]]
6.337

уредувања