Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Додава: ml:റോബർട്ട്‌ കോഖ്)
с
По успехот на Кох, квалитетот на неговите натамошни истражувања опаѓал (посебно по фијаското со неговиот неефикасен лек [[туберкулин]]), иако неговите ученици ги откриле организмите одговорни за [[дифтерија]]та, [[тифус]]от, [[пневмонија]]та, [[гонореа]]та, цереброспиналниот [[менингитис]], [[лепра]]та, [[тетанус]]от и [[сифилис]]от користејќи ги неговите методи. Роберт Кох починал на 27 мај, 1910 како резултат на инфаркт во [[Баден-Баден]] на 66 годишна возраст.
 
[[Кохов Кратеркратер|Коховиот Кратеркратер]] на [[Месечина]]та е именуван по него. Наградата на Роберт Кох и Медалот на Кох се создадени во чест на микробиолозите кои прават исклучителни откритија или на оние кои придонесуваат за светското здравје на уникатен начин. Првиот негерманец кој го добил овој медал бил професорот [[Бил ХатчинсонХачинсон]] од Универзитетот Стратклид во [[Глазгов]], [[Шкотска]].
 
[[Категорија:Германски научници]]