Разлика помеѓу преработките на „Монизам“

Додадени 67 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: kk:Монизм)
с
'''Монизам''', во [[метафизика]]та, е доктрина дека светот во основа е една супстанција или содржи еден вид сустанција. Монизмот се спротиставува и на ''дуализмот'' и на ''плураизмот''. Примери за монизмот вклучуваат материјализам, пантеизам и метафизички идеализам. <ref>''Британика Енциклопедиски Речникречник на Британија''. Топер, МПМ, 2005, Книга 6, стр. 153 </ref>
{{никулец}}
 
 
== Поврзано ==
* [[Монада]]
 
== Наводи ==
 
 
{{философија-никулец}}
 
[[Категорија:Монизам]]
 
[[Категорија:Теологија]]