Разлика помеѓу преработките на „Александар III (појаснување)“

нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: br:Alesant III)
'''Александар III''' може да се однесува на било кое од следните:
 
* [[Александар III Македонски]] (356 - 323 п.н.е.), прочуен [[Кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Македон]]ија и [[Азија]], [[Список на персиски владетели|шах]]персиски на [[Персиска империја|Персијакрал]] и [[Список на фараони|фараон]] на [[Стар Египет|Египет]].
* [[Папа Александар III]], папа од [[1159]] до [[1181]].
* [[Александар III (византиски владетел)|Александар III]], Византискивизантиски владетел (870 - 913, владеел 912 - 913), син на [[Василиј I]], регент на својот внук
* [[Александар III (Русија)]] (1845-1894), император на Русија.
* [[Папа Александар III (Шкотска)]] (1241-1286), кралпапа наод Шкотска.[[1159]] до [[1181]]
* [[Александар III (Шкотска)]] (1241-1286), крал на Шкотска
* [[Александар III Македонски]] (356 - 323 п.н.е.), прочуен [[Кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Македон]]ија и [[Азија]], [[Список на персиски владетели|шах]] на [[Персиска империја|Персија]] и [[Список на фараони|фараон]] на [[Стар Египет|Египет]].
* [[Александар III (Русија)]] (1845-1894), император на Русија.
* [[Александар III (византиски владетел)|Александар III]], Византиски владетел (870 - 913, владеел 912 - 913) – син на Василиј I, регент на својот внук
 
[[br:Alesant III]]
6.077

уредувања