Разлика помеѓу преработките на „Среден долногермански јазик“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox language |name = Среден долногермански |nativename = ''Niederdeutsch'' |pronunciation = ˈniːdɐˌdɔʏtʃ |scrip...)
 
с
|extinct = изумрел, претворајќи се во [[долногермански јазик|денешниот долногермански]]; заменет од современиот [[горногермански јазици|горногермански]] [[германски јазик|стандард]]
|map = Extent of the Hansa.jpg
|mapcaption = Северна Европа во 1400 г. Прикажан е стопанскиотсојузот сојуз наречен „[[Ханза]]
|lingua=[http://www.linguasphere.info/spip.php?rubrique1018649 52-ACB-ca]
|lc1=gml|ld1=долногермански (генер.)|ll1=нема
}}
'''Средниот долногермански јазик''' ([[герм.]] ''Mittelniederdeutsche Sprache'', изворно: ''Niederdeutsch'') e [[јазик]] кој потекнувал од [[старосаксонски јазик|старосаксонскиот]] (т.е. стариот долногермански) и е предок на современиот [[долногермански јазик]]. Имал голема важност како службен јазик (лингва франка) на големиот стопански сојуз наречен „[[Ханза]]. Се говорел од околу [[1100]] до [[1600]] г.
 
==Сродни јазици==