Разлика помеѓу преработките на „Фудбалски Лига куп на Англија“

нема опис на уредувањето
{{викифицирање}}
== Фудбалски Лига Куп ==
 
 
=== Фудбалскиот Лига Куп ===
Во неговите први години, покриеноста на натпреварувањето беше поделена меѓу БиБиСи и ИТВ, иако финалето беше обично на ИТВ (и беше емитувано само како преглед до 1984). Од 1988-89 до 2008-09, ИТВ беа единствените земски радиодифузери кои го покриваа натпреварувањето. Тие го емитуваа ексклузивно до 1996-97 кога Скај почна да го покрива, и ги доби ексклузивните права да го пренесува финалето во живо.
Во Австралија, два натпревари од секое коло, полуфиналињата и финалето се емитуваат во живо на Фокс Спортс. Во САД и Канада, натпреварите се пренесувани на Сетанта Спортс. Во Африка, Супер Спорт ги пренесува натпреварите, додека Тен Спортс и Тен Екшн+ го покриваат настанот во Индија и Пакистан. Во Скандинавија, натпреварите се пренесувани од Канал+.
 
 
[[ar:كأس رابطة الأندية الإنجليزية المحترفة]]
[[bn:ফুটবল লীগ কাপ]]
[[be-x-old:Кубак Футбольнай Лігі]]
[[bg:Карлинг Къп]]
[[ca:Copa de la Lliga anglesa de futbol]]
[[cs:Anglický ligový pohár]]
[[cy:Cwpan Cynghrair Lloegr]]
[[da:League Cup]]
[[de:League Cup]]
[[en:Football League Cup]]
[[et:Football League Cup]]
[[el:Λιγκ Καπ Αγγλίας]]
[[es:Copa de la Liga de Inglaterra]]
[[fa:کارلینگ کاپ]]
[[fr:Coupe de la Ligue anglaise de football]]
[[gl:Football League Cup]]
[[ko:풋볼 리그 컵]]
[[hr:Engleski Liga kup]]
[[id:Piala Liga Inggris]]
[[it:Football League Cup]]
[[he:גביע הפוטבול ליג]]
[[lv:Anglijas Līgas kauss]]
[[lt:Anglijos lygos taurė]]
[[hu:Angol labdarúgó-ligakupa]]
[[nl:League Cup]]
[[ja:フットボールリーグカップ]]
[[no:Den engelske ligacupen]]
[[pl:Puchar Ligi Angielskiej w piłce nożnej]]
[[pt:Copa da Liga Inglesa]]
[[ro:Football League Cup]]
[[ru:Кубок Футбольной лиги]]
[[simple:Football League Cup]]
[[sr:Енглески Лига куп]]
[[fi:Englannin liigacup]]
[[sv:Engelska Ligacupen]]
[[th:ลีกคัพ]]
[[tr:İngiltere Lig Kupası]]
[[uk:Кубок Футбольної Ліги]]
[[vi:Cúp Liên đoàn bóng đá Anh]]
[[zh:英格蘭聯賽盃]]