Разлика помеѓу преработките на „Антипатридска династија“

нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: bg:Антипатриди)
{{legend|#85AB54|[[Грчки колонии]]}}
]]
Династијата '''Антипатриди''' била [[Античка Македонија|македонска]] династија започната од [[Касандар]], синот на [[Антипатар]], кој самиот се декларирал како [[Список на кралеви на Античка Македонија|крал на Македонија]] во [[302 п.н.е.]]. Претходно, во [[309 п.н.е.]], Касандар наредил да се отруе [[Александар IV]], со што и ставил крај на [[Аргеадската династија]]. Антипатридската династија не опстоила долго време. Во [[294 п.н.е.]] таа била симната од власт од страна на династијата на [[Антигониди]]те, чии членови се покажале како поефективни владетели.
 
Членови на Антипатридската династија:
{{Кралеви на Античка Македонија}}
 
[[Категорија:Кралски семејства]]
[[Категорија:Династии во Античка Македонија| ]]
 
6.337

уредувања