Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Одземени 36 бајти ,  пред 8 години
Откажано уредување 2095960 од (62.162.216.15 | Разговор)
(Одбиена првата промена (од 62.162.216.15) извршени по ревизијата 2070895 од Bjankuloski06)
(Откажано уредување 2095960 од (62.162.216.15 | Разговор))
 
Во [[1956]] година во нејзиниот „атентат“, со киселина ѝ бил отсечен долниот дел на сликата. На [[30 декември]] [[1956]] година, еден од посетителите на Лувр фрлил камен врз сликата. Поради овој чин овој човек морал да го напушти својот дом во [[Боливија]]. Во 60-тите и 70-тите години на [[20 век]], Мона Лиза била изложена во [[Њујорк]], [[Токио]] и [[Москва]]. Моментално се наоѓа во Лувр, [[Париз]].
 
 
 
 
 
 
ivanna todorovska :_)najglupa
 
== Претпоставка за ликот на сликата ==