Википедија на српски јазик: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''{{PAGENAME}}''' ({{lang-sr|Википедија на српском језику}}) е верзија на [[Википедија]] достапна на [[српски јазик|српски јазик]] и е слободна енциклопедија, која денес има преку 140,000 статии<ref>[http://sr.wikipedia.org/wiki/Special:Statistics Статистики за Српската Википедија] {{ro}}</ref> и го завзема 19-место на листата на Википедии според бројот на статии.<ref>[http://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias Список на Википедии]</ref>. Оваа енциклопедија поседува најголем број на статии од сите други Википедии кои што ги има на јазиците што се зборуваат на јужнословенски јазик (Македонија, Хрватска, Словенија, БиХ, Црна Гора, Бугарија)
 
== Наводи ==
206

уредувања