Разлика помеѓу преработките на „Џибути“

Додадени 1.007 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.2) (Бот Додава: ilo:Djibouti)
 
'''Џибути''' ({{lang-ar|'''<big> جيبوتي </big>'''}} ''Jībūtī'', {{lang-so|''Jabuuti''}}) или официјално '''Република Џибути''' е држава во [[Источна Африка]]. Државата се граничи со [[Еритреја]] на север, [[Етиопија]] на запад и југ и со [[Сомалија]] на југозапад. На исток државата излегува на [[Црвеното Море]], поточно на [[Аденски Залив|Аденскиот Залив]] и на значајниот проток [[Баб ел Мандеб]]. Вкупната површина на Џибути изнесува 23.200 километри квадратни со вкупно население од 864.000 жители. Главен град на државата е истоимениот град [[Џибути (град)|Џибути]].
 
== Етимологија ==
{{Main|Име на Џибути}}
Името на [[Џибути]] е добиено по најдолната точка на заливот [[Таџура]]. Денес се претпоставува дека потекнува од [[афарски јазик|афарскиот]] збор ''gabouti'' и тоа значи еден вид бришалка за пред врата изработена од палмово дрво. Покрај оваа, постои и уште една непотврдена теза која вели дека Џибути значи „земја на Техути“ или „земја на [[Тот]]“, по староегипетскиот бог. Колонијалните имиња на Џибути биле [[Француска територија на Афарите и Исаите]] (двете најголеми етнички групи) и [[Француски Сомалиленд]] (види Сомалија).
 
== Историја ==