Разлика помеѓу преработките на „Кралска академија на науките (Шведска)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Кралската академија на науките''' ([[швед.]] ''Kungliga Vetenskapsakademien'', KVA) е една од [[Кралски академии во Шведска|кралските академии]] во [[Шведска]]. Ова е независна и невладина научна организација со задача да ги поттикнува и поддржува [[наука|науките]], пред сè [[природни науки|природните науки]] и [[математика]]та.
 
Академијата е основана на [[2 јуни]] [[1739]] од славниот природонаучник [[Карл Линеј]], меркантилистот Јонас Алстремер, конструкторот Мортен Тривалд, чиновниците [Стен Карл Билке и Карл Вилхелм Кедерхилм и политичарот Андерс Јохан фон Хепкен.<ref name="kva-history">
{{цмс
| title = History