Разлика помеѓу преработките на „Стокхолм“

Додадени 100 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: gag:Stockholm)
с
'''Стокхолм''' е [[главен град|главен]] и најголем [[град]] во [[Шведска]]. По процената од [[2004]], градското подрачје имало 765.044, а пошироко 1.704.930 жители.
 
Градот е основан во [[1252]] година на спојот на [[езеро]]то [[Маларен]] и [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Главен град на Шведска службено станал во [[1436]]. Седиште е на, помеѓу другото, Кралската[[Кралска шведскаакадемија на науките (Шведска)|Кралската академија зана науканауките]], КаролинскиКарловиот институт и [[Шведска академија|Шведската академија]], која ги одбира добитниците на [[Нобелова награда]] од [[физика]], [[хемија]], [[економија]], [[медицина]] и [[литература]].
== Етимологија ==