Разлика помеѓу преработките на „Кралски академии во Шведска“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Кралските академии''' се независни организации, основани со [[Список на шведски мона...)
 
с
'''Кралските академии''' се независни организации, основани со [[Список на шведски монарси|кралска]] наредба со цел да се развиваат уметностите, културата и науката во [[Шведска]]. [[Шведска академија|Шведската академија]] и [[Кралска академија на науките (Шведска)|Академијата на науките]] се надлежни за избирање на добитниците на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за [[Нобелова награда за литература|литература]], [[Нобелова награда за физика|физика]], [[Нобелова награда за хемија|хемија]] и [[Нобелова награда за економија|економија]]. Групата академии опфаќа и неколку научни друштвдруштва, од кои три имаат добиено кралска повелба во текот на XVIII век.
 
==Уметност и култура==