Разлика помеѓу преработките на „Дрезден (административен округ)“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox German Regierungsbezirk |name = Дрезден |map = Saxony Direktionsbezirk Dresden.png |state = Saxony |capital = Дрезден |area = 79...)
 
с
}}
 
[[File:Sachsen rbdresden.png|thumb|right|200px|[[Дрезден,Административниот до 2008 (владин округ)|Владиниот округ Дрезден]] пред август 2008]]
'''Дрезден''' е еден од трите [[Административно подрачје (Германија)|владиниадминистративни окрузи]] на [[Саксонија|Слободната државапокраина Саксонија]], [[Германија]], кој се наоѓа на истокот на покраината. Тој се совпаѓа со ''Planungsregionen'' Оберлаузиц-Нидершлезиен и Оберес Елбтал/Остерцгебирге.
 
== Историја ==
 
ВладиниотАдминистративниот округ ДрездеДрезден настана на 1 август 2008 и го наследил минатиот округ Дрезден.
 
== Административна поделба ==