Фрајбург (административен округ): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: lb:Regierungsbezierk Freiburg)
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Фрајбург''' е еден од четирите [[Административно подрачје (Германија)|владиниадминистративни окрузи]] на [[Баден-Виртемберг]], [[Германија]], кој се наоѓа на југозападот на покраината. Ги покрива ридовите [[Шварцвалд]] (''Schwarzwald'') како и долината на [[Рајна]]. Таа понатаму е поделена на три региони (''Regionalverband'') [[Хохрајн-Бодензе]], [[Шварцвалд-Бар-Хојберг]] и [[Зидлихер Оберајн]].
 
{|