Разлика помеѓу преработките на „Вето“

Додадени 689 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Правото на вето на Советот за безбедност при Обединетите Нации се однесува правото н...)
 
 
Правото на вето на Советот за безбедност при Обединетите Нации се однесува правото на вето кое го имаат само петте постојани членки на Советот за Безбедност при Обединетите Нации (Кина, Франција, Русија, Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави), кое им овозможува да спречат усвојување на „значајна“ нацрт резолуција, без оглед на нивото на меѓународна поддршка на истата. Ветото не се применува при процедурални гласања, што е значајно бидејќи постојаното членство на Советот за безбедност може да гласа против „процедурална“ нацрт резолуција, без да го блокира нејзиното усвојување во Советот.
 
* [http://www.globalpolicy.org Global Policy Forum] -- information on use of the veto power
* Malone, D & Mahbubani, K: [http://www.un.org/webcast/worldchron/trans934.pdf "The UN Security Council – from the Cold War to the 21st Century"], UN World Chronicle, 30 March 2004.
 
[[Категорија:Управување]]
 
[[ar:حق النقض]]
[[ast:Veto]]
[[be:Вета]]
[[bg:Вето]]
[[ca:Vet]]
[[cs:Veto]]
[[da:Veto]]
[[de:Veto]]
[[en:Veto]]
[[et:Veto]]
[[el:Αρνησικυρία]]
[[es:Veto]]
[[eo:Vetoo]]
[[fa:حق وتو]]
[[fr:Veto]]
[[hi:वीटो]]
[[id:Hak veto]]
[[it:Veto]]
[[he:וטו]]
[[ka:ვეტო]]
[[kk:Вето]]
[[sw:Veto]]
[[lt:Veto]]
[[nl:Vetorecht]]
[[ja:拒否権]]
[[no:Veto]]
[[nn:Veto]]
[[pl:Weto]]
[[pt:Veto]]
[[ru:Вето]]
[[simple:Veto]]
[[sk:Veto]]
[[sr:Вето]]
[[sh:Veto]]
[[fi:Veto-oikeus]]
[[sv:Veto]]
[[th:การยับยั้ง]]
[[tr:Veto]]
[[uk:Вето]]
[[ur:حق استرداد]]
[[zh:否决权]]