Разлика помеѓу преработките на „Гепард“

Додадени 85 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Додава: av:Гепард)
| ordo = [[Месојадци]]
| familia = [[Мачки]]
| genus = [[Acinonyx]]
| species = '''Гепард'''
| binomial = ''Acinonyx jubatus''
| binomial_authority = (Schreber, 1775)
}}
 
Ова прекрасно животно е препознатливо по двете црни пруги на лицето, од очите до усните. За разлика од другите мачки, гепардот (Acinonyx jubatus) не може целосно да ги вовлече канџите. Тие му овозможуваат постојано да има добар контакт со почвата и молскавично да јурне, или пак ненадејно да сврти во полн трк. Долгата опашка му помага полесно да одржува рамнотежа додека трча. Гепардот е, исто така, единствена мачка што лови преку ден. Згора на тоа, бидејќи лови на отворени простори, релативна лесно може да се набљудува, што претставува вистинско задоволство за туристите кои одат на [[сафари]]. Женката ги раѓа младенчињата во дувло. За нив се грижат двајцата родители, а дувлото го напуштаат
кога ќе наполнат една и пол година, сепак браќата и сестрите остануваат заедно сѐ додека не станат добри ловци. Гепардот лесно се припитомува, во времето на египетските фараони ги користеле за лов.
76

уредувања