Разлика помеѓу преработките на „Биопсија“

Одземени 57 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Биопсијата''' е медицинска постапка каде што се зема примерок или [[клетка|клетки]] од телото за испитување на примерокот под [[микроскоп]]. Биопсија е значителна по тоа што дозволува точно да се определи причината за болеста, како на пр., вид на [[рак]]. Специјалистите користат разновидни методи за земање на примерок. Кој метод ќе се примени зависи од следниве:
* каде се наоѓа израслината или промената
Анонимен корисник