Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Либија“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: am:የሊቢያ ሰንደቅ ዓላማ)
{{Infobox flag
| Name = ЧадЛибија
| Image = Flag of Libya (1951).svg
| Use = 111111
| Proportion = 1:2
| Adoption = 1127 ноемврифевруари 19772011
| Design =Хоризонтална триколорка, со црвена, црна и зелена боја, со месечина и ѕвезда во центарот.
| Design =Чиста зелена позадина.
| Type = национално
}}
 
'''Знамето на [[Либија]]''' ({{lang-ar|'''علم ليبيا'''}}) е де факто знамето користено од Преодниот Национален Совет усвоено на [[27 февруари]] [[2011]] година. Ова знаме е прогласено за национално знаме со уставна декларација на Преодниот Совет од [[3 август]] [[2011]]година, како резултат на падот на Триполи. Знамето е идентично со знамето на Кралството Либија. Зеленото знаме воведено во 1977 година сеуште го користат лојалистите на Гадафи.
'''Знамето на [[Либија]]''' ({{lang-ar|'''علم ليبيا'''}}) е официјалното и националното знаме на Либија усвоено на [[11 ноември]] [[1977]] година. Знамето е составено од зелена чиста позадина без никави останати херладички или вексилолошки елементи и е единствено знаме во светот од овој тип.<ref>{{cite web|url=http://www.worldatlas.com/webimage/flags/countrys/africa/libya.htm|accessdate=December 12, 2009|title=Libya Flag}}</ref>
 
Првото знаме на Либија било составено од три ленти во црвена, црна и зелена боја. Подоцна, официјалното знаме на Либија било знамето на [[Федерација на Арапски Републики|Федерацијата на Арапски Републики]], но кога Либија ја напуштила Федрацијата било усвоено денешното знаме. Зелената боја ја симболизира посветеноста на либискиот народ кон [[Ислам]]от, но зелената боја е и национална боја во земјата.
 
== Поранеши знамиња ==
 
<gallery>
File:Flag of Libya (1951).svg|Знаме на Кралството Либија 1951–1969
File:Flag of Libyan Arab Republic 1969.svg|Либиска Арапска Република (1969–1972)
File:Flag of Egypt 1972.svg|Либиска Арапска Република во рамките на Гедерацијата на Арапските Републики (1972–1977)
File:Flag of Libya.svg|Знаме на Големата Социјалистичка Народна Либиска Арапска Џамахирија (1977-2011)
</gallery>
 
13

уредувања