Разлика помеѓу преработките на „Киевско речно пристаниште“

нема опис на уредувањето
Оваа станица била изградена во периодот од 1957 до 1961 година, и е лоцирана на [[Поштов плоштад (Киев)|Поштовиот плоштад]]. За главни архитекти биле избрани Вадим Хопкало, Вадим Ладни и Григориј Слуцки.
 
Самата зграда има четири спратови. На првите два се наоѓаат администрацијата, шалтерите, гардеробите а во останатите два ресторани, пошта и кафебарркафебар.
 
{{Киевски знаменитости}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Речно пристаниште}}
[[Категорија:Сообраќај во Киев]]
[[Категорија:Згради и градби во Киев]]
 
[[en:Kiev River Port]]
[[ja:キエフ河川港]]
[[uk:Київський річковий вокзал]]
[[pl:Kijowski port rzeczny]]
[[ru:Речной вокзал (Киев)]]