Васил Василев: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.398 бајти ,  пред 11 година
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име = Васил Василев | портрет = | px = 150п | оп...)
 
 
== Биографија ==
Васил Василев е роден во 1897 година во Емборе, тогаш во [[Отоманската империја]]. Завршува трговска гимназија во [[Солун]]. Работи како банкарски службеник и кооперативен деец. Се вклучува во активностите на легалните македонски организации во [[Бугарија]] заедно со [[Крсте Велјанов]], [[Јордан Чкатров]] и [[Симеон Евтимов]]. Долги години е претседател на македонската младинска организација во [[Варна]]. Во јануари 1923 година е избран за сојузен агитатор на централното раководство на [[Сојуз на македонските младински организации|Сојузот на македонските младински организации]], а следната година - на [[Сојуз на македонските емигрантски организации|Сојузот на македонските братство]] <ref>Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 45 - 46.</ref>.
 
== Наводи ==
<references/>