Клавдиј Птоломеј: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Менува: hr:Klaudije Ptolemej)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Ptolemaeus.jpg|thumb|200px|'''Средновековна слика на Клавдиј Птоломеј''']]
 
'''Клавдиј Птоломеј''' ([[Латинскилатински јазик|лат.латински]]: ''Claudius Ptolemaeus'', [[Грчкигрчки јазик|грчки]]: Κλαύδιος Πτολεμαῖος) ебил познат римски историчар, географ и астроном, којшто живеел во [[Александрија]].
 
== Име и потекло ==