Разлика помеѓу преработките на „9 јули (починале)“

с
нема опис на уредувањето
с (+ Иван Хаџи Николов)
с
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};"
|valign="top" align="right"|[[1934]] 
|[[Иван Хаџи Николов]], македонски општественик и револуционер, еден од организаторите на [[ВМРО]] и член на ЦК на Организацијата.
|-
|valign="top" align="right"|[[1441]] 
|[[Јан ван Ајк]], фламански [[сликар]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1934]] 
|[[Иван Хаџи Николов]], македонски [[општественик]] и [[револуционер]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1942]] 
|[[Цветан Димов]], [[народен херој на [[Македонија]]; убиен е од [[Бугарија|бугарските]] [[фашизам|фашисти]] во [[Скопје]], во Обласната полициска управа.
|-
|valign="top" align="right"|[[1943]] 
|[[Иван Горан Ковачиќ]], хрватски [[Поезија|поет]], есеист, новинар, политичар, преведувач и борец во НОВ. во Босна, стрелан е од [[четници]]те кај селото Врбница, во близина на [[Фоча]]. Автор е на поемата ''[[Јама]]''.
|-
|valign="top" align="right"|[[1992]] 
|[[Ханс Ем]], најстариот член на [[МАНУ]]. Учесник е во НОВ на македонскиот народ од [[1941]] година.
 
|}
<noinclude>