Разлика помеѓу преработките на „Меѓународен аеродром Бориспил“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Аеродромот Бориспил''' ([[украински]]: ''Міжнародний аеропорт «Бориспіль»'') е аеродром кој се наоѓа на 6 километри од населенотѕо место Бориспил, и на 29 километри од престолнината на [[Украина]], [[Киев]].
 
Аеродромот претставува најголем патнички аеродром во земјата. 62% од авионските превози во Украина ги опфаќа овој аеродром.
 
Во моментот има две писти, од кои едната е долга 4.000 метри, а другата 3.500 метри.
 
Решението за изградба на овој аеродром била донесена на 22 јуни 1959 година од страна на Советот на министри.