Разлика помеѓу преработките на „Меѓународна организација на трудот“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Менува: sv:Internationella arbetsorganisationen)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Никулец}}
 
'''Меѓународната организација на трудот''' (МОТ) е специјализирана агенција на [[Обединети Нации|Обединетите Нации]] која се занимава со прашањата поврзани со трудовата проблематика. Нејзиното седиште е во [[Женева]]. Основана е во [[1919]] година и во периодот до [[Втората светска војна]] е агенција на [[Друштво на Народите|Друштвото на Народите]]. Во 1946 година МОТ станува прва специјализирана агенција на ОН. Во МОТ членуваат 179 земји од светот.
== Надворешни врски ==
* [http://www.ilo.org/ Официјална страница на МОТ]
* [http://www.ilo.org.mk.mk.gd/ Меѓународната организација на трудот на македонски јазик]
* [http://www.mtsp.gov.mk/WBStorage/Files/ILO%20konvencii%20ratifikuvani%20od%20Makedonija.pdf Конвенции на Меѓународната организација на трудот кои ги има ратификувано Република Македонија]
 
 
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Обединети Нации]]
6.050

уредувања