Разлика помеѓу преработките на „Формула“

Додадени 22 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
== Во сметањето ==
 
Во [[сметање]]то, формулата дава опис на една пресметка како додавање, која треба да се изврши на две или повеќе променливи. AФормулата formulaе isимплицитно oftenдадена implicitly providedво inоблик the form of aна [[компјутер]]ска [[инструкција]] како:
 
: ''Вкупно овошје'' = ''број на јаболка'' + ''број на круши''.