Формула: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Во математиката ==
 
Во [[математика]]та, формулите се од круцијално значење за резултатите на многу пресметки. На пример, проблемот на одредување на [[волумен]] на [[топка (геометрија)|топка]] е таков што бара решавање насо доста [[интегрално сметање]]. Меѓутоа, откога еднаш ќе се пресмета, математичарите можат да дадат формула за опис на волуменот изразен преку некој друг параметар (на пр. [[радиус]]). Оваа конкретна формула е:
 
: <math> V = \begin{matrix} \frac{4}{3} \end{matrix} \pi r^3 </math>