Предлошка:Роден: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на Bjankuloski06 (разговор), вратено на последната верзија на Brest
сНема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на Bjankuloski06 (разговор), вратено на последната верзија на Brest)
{{#if:{{{1}}}|{{#if:{{{2}}}|[[{{{1}}} {{{2}}}]]}}}} {{#if:{{{3}}}|[[{{{3}}}]]}}
{{#if:{{{1}}}|{{#if:{{{2}}}|[[Категорија:Родени на {{{1}}} {{{2}}}]]}} }}
{{#if:{{{1}}}|{{#if:{{{2}}}|{{#if:{{{3}}}|[[Категорија:Родени на {{{1}}} {{{2}}} {{{3}}}]]}} }} }}
{{#if:{{{3}}}|[[Категорија:Родени во {{{3}}} година]]}} }} }}
{{#if:{{{2}}}|[[Категорија:Родени во {{{2}}}]]}}
{{#if:{{{2}}}|{{#if:{{{3}}}|[[Категорија:Родени во {{{2}}}]] [[Категорија:Родени во {{{3}}} година]]}} }}
{{#if:{{{3}}}|[[Категорија:Родени во {{{3}}} година]]}}<noinclude>
 
: '''ден''' кога личноста е родена, нумеричка вредност од 1 до 31
: '''месец''' во која личноста се родила, назив на месецот напишан на македонски јазик со употреба на македонска кирилица при што почетната буква на месецот е мала: [[јануари]], [[февруари]], [[март]], [[април]], [[мај]], [[јуни]], [[јули]], [[август]], [[септември]], [[октомври]], [[ноември]] и [[декември]].
: '''година''' во која личноста се родила, пример [[1990]], [[238]], [[123 п.н.е.пне]]
 
==Примери за користење==
 
*<nowiki>{{Роден на|||1960}}</nowiki> ---> [[1960]]
::::[[:Категорија:Родени во 1960 година]]
 
==Пренасочувачки шаблони==
Постојат пренасочувачки шаблони кон овој шаблон:
::{{швtl|Шаблон:Роден на}}
::{{швtl|Шаблон:Роденa на}}
::{{швtl|Шаблон:Роденa}}
</noinclude>