Грб на Бугарија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
од 1295 г...
с (од 1295 г...)
Трите лава ги претставуваат трите историско-географски области кои влегуваат во состав на Република Бугарија: [[Мизија]], [[Тракија]] и [[Македонија]]. Круната над штитот и лавот на него е од Второто бугарско царство ([[1185]]-[[1396]]), до неговото паѓање под [[Османлиска империја|османлиска]] власт.
 
Стилизирани слики на лав постојат уште во Првото бугарско царство. Лавот како симбол на власт, сила и храброст е еведентиран уште во [[1413 век]]. Најстариот бугарски грб датира од [[14201295]] г.
 
== Надворешни врски ==
620

уредувања