Унгуџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 11 година
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Островот е опкружен со разни помали острови, од кои само [[Тумбату]] и [[Узи (остров)|Узи]] се населени. Други забележливи острови се Баве, Чапвани, Чангу, Чумбе, Кизинго, Квале, Латам, Маутани, Миви, Мнемба, Мвана ва Мвана, Нианембе, Попо, Пунгуме и Уканга.
 
==Политика==
==Politics==
Унгуџа и околните острови се делат на [[Региони во Танзанија|региони]]: [[Занзибар Центар/Југ]], [[Занзибар Север]] и [[Занзибар Град/Запад]]. Унгуџа му припаѓа на [[Занзибар]], кој е уставно утврден како „дел“ од [[Танзанија]], но со повисок степен на автономија. Управата на Занзибар е сместена во [[Стоун Таун]], на западното крајбрежје на Унгуџа .