Унгуџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 129 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: no:Unguja)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Topographic map of Zanzibar-mk.svg|мини|десно|350п|Карта на островот Унгуџа (Занзибар)]]
[[File:Map of Zanzibar Archipelago-mk.svg|мини|десно|350п|Карта на Занзибарските Острови.]]
'''Унгуџа''' или '''Занзибар''' ([[свахили]]: ''Unguja'' или ''Zanzibar'') е најголемиот и најзначајниот остров во [[Занзибар]], [[Танзанија]].