Разлика помеѓу преработките на „Димитар Мирчев“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Амбасадори на Македонија во Словенија (со користење на [[WP:)
'''Димитар Мирчев''' (роден во [[1942]] година) е македонски универзитетски професор, политиколог и поранешен амбасадор. Дипломирал на Правниот факултет во [[1966]] година на [[Универзитетот во [[Белград]] (политичко-управна насока), магистрирал на политички науки во [[1971]] год. на [[УКИМ|Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”]], Скопје, а со титулата доктор од политички науки се здобива на [[Универзитетот во Љубљана]] во [[1977]] год. Специјализација: Методологија на општествени истражувања на Универзитетот во Брадфорд, ВБ, [[1969]]-[[1971]] г. Пост-докторска специјализација: Јавна политика и меѓународни односи, Универзитет во [[Питсбург]], [[САД]], [[2003]]-[[2004]] година.
 
Димитар Мирчев бил редовен професор по политичка социологија и политички систем на [[Филозофскиот факултет во Скопје]] и проректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје ([[1992]]-[[1993]]). Од 1993-1999 г. е вонреден и ополномоштен [[амбасадор на Република Македонија]] во [[Ватикан]] и [[Словенија]]. Актуелно е декан на Факултетот за политички науки на [[ФОН Универзитет]]от и раководител на последипломските студии на ФОН Универзитетот.
15

уредувања