Разлика помеѓу преработките на „Тотори (префектура)“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Префектура Тотори)
{{coord|35|27|0|N|133|45|59|E|display=title}}
[[слика:Map_of_Japan_with_highlight_on_31_Tottori_prefecture.svg|мини|десно|200п|Локацијата на префектурата Тотори]]
'''Тотори''' ([[Јапонски јазик|Јапонскијапонски]]:鳥取県; ''Tottori-ken'') е [[Префектури во Јапонија|префектура]] во [[Јапонија]] која се наоѓа во регионот [[Чугоку]] на островот [[Хоншу]]. Главен град е [[Тотори]].
 
== Надворешни врски ==