Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' (роден {{роден на|||1936}} во с. [[Трновац]], {{роден во|Кратовско}}) е македонски политичар, претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]] и пратеник во [[Собрание на Македонија|Собранието на Македонија]]. Пратеник е во Собранието на Република Македонија во сите пратенички состави од осамостојувањето на Република Македонија.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=11D13B4DC691B343B46E4604954359A1 „Ѕинго и Тито - вечни пратеници“], Дневник</ref>
 
За претседател на [[СПМ]] бил избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржал во јули [[1995]] година и бил реизбран на Третиот, Четвртиот и Петтиот конгрес на СПМ.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=86778|title=Љубисав Иванов реизбран за лидер на СПМ|date=01.12.2007 17:31|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-09-23}}</ref>
 
Завршил [[Рударско-геолошки факултет]] и веќе 40 години е генерален директор на [[Рударско-геолошки комбинат „Силекс“ - Кратово|Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ - Кратово]]. Неговото место на живеење е во [[Кратово]].
{{наводи}}
 
{{DEFAULTSORT:Иванов, Љубисав}}
{{Македонија-политичар-никулец}}
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
{{DEFAULTSORT:Иванов, Љубисав}}
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Кратовци]]
6.531

уредување