Разлика помеѓу преработките на „Тито Петковски“

нема опис на уредувањето
|successor1 = [[Саво Климовски]]
|birth_date = {{роден на|23|јануари|1945}}
|birth_place = [[Псача]], [[Крива Паланка]], [[СФРЈ]]<br>денес [[Македонија]]
|death_date =
|death_place =
|website =
}}
'''Тито Петковски''' (роден [[23 јануари]] [[1945]] во с. [[Псача]], [[Крива Паланка]]) е македонски политичар, претседател на [[Нова социјалдемократска партија]]. Пратеник е во [[Собранието на Република Македонија]] во сите пратенички состави од осамостојувањето на Република Македонија.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=11D13B4DC691B343B46E4604954359A1 „Ѕинго и Тито - вечни пратеници“], Дневник</ref>
 
Завршил Правен факултет со правосуден испит. Работел во Општинскиот суд во Крива Паланка, како правник во Републичкиот завод за урбанизам, во Извршниот совет на Собранието на Град Скопје, бил на функција во Градскиот комитет на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Сојузот на комунистите на Македонија]] - Скопје. Бил потпретседател на [[Собрание на Република Македонија|Македонското собрание]] во првиот парламентарен состав, пратеник во трите претходни парламентарни состави, а од [[6 март]] [[1996]] до [[ПарламентарниМакедонски парламентарни избори, 1998 година|третите парламентарни избори во 1998 година]] и [[Претседател на Собранието на Македонија|претседател на Собранието]].
 
На [[Претседателски избори 1999 година|претседателските избори 1999 година]] беше кандидат за претседател на [[СДСМ]] и го освои второто место зад кандидатот на [[ВМРО-ДПМНЕ]], [[Борис Трајковски]]. Во врска со победата на Трајковски на овие избори беа ставени сериозни забелешки за [[изборен фалсификат]].
 
По долгогодишното членство во СДСМ, на [[30 ноември]] [[2005]] година Тито Петковски ја формира [[Нова социјалдемократска партија]] (НСДП)<ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=53080 www.a1.com.mk]</ref>.
== Надворешни врски ==
* [http://217.16.70.245/default.aspx?pbroj=1946&stID=57762&pdate=20051203 Интервју со Тито Петковски по повод отцепувањето од СДСМ и формирањето на НСДП]
 
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
6.069

уредувања