Унгуџа: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
==Politics==
Унгуџа и околните острови се делат на [[Региони во танзанијаТанзанија|региони]]: [[Занзибар Центар/Југ]], [[Занзибар Север]] и [[Занзибар Град/Запад]]. Унгуџа му припаѓа на [[Занзибар]], кој е уставно утврден како „дел“ од [[Танзанија]], но со повисок степен на автономија. Управата на Занзибар е сместена во [[Стоун Таун]], на западното крајбрежје на Унгуџа .
 
==Население==