Унгуџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: right|350п|Карта на островот Унгуџа (Занзибар) '''Унгуџа''' или '''Зан...)
 
сНема опис на уредувањето
[[FileПодатотека:Topographic map of Zanzibar-mk.svg|rightмини|десно|350п|Карта на островот Унгуџа (Занзибар)]]
'''Унгуџа''' или '''Занзибар''' ([[свахили]]: ''Unguja'' или ''Zanzibar'') е најголемиот и најзначајниот остров во [[Занзибар]], [[Танзанија]].