Разлика помеѓу преработките на „Бо Мекејлеб“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
==Македонска репрезентација==
Мекејлеб одлучи да игра за [[Машка кошаркарска репрезентација на Македонија|репрезентацијата на Македонија]], и притоа доби [[македонски пасош]]. Тој е клучниот играч во нашата екипа заедно со капитенот [[Перо Антиќ]] и [[Тодор Гечевски]]. Македонскиот МВП како што го нарекуваат Македонците е втор стрелец за квалификациите за [[Европско првенство во кошарка 2011|европското првенство во Литванија оваа година]]. Се покажа како неверојатен играч во мечот против [[Велика Британија]] против [[НБА]] ѕвездата [[Луол Денг]].
====ЕвролигаЕвроБаскет 2011====
На [[1 септември]] [[2011]] постигна 19 поени со кои го заслужил епитетот '''играч на мечот''' во кој [[Машка кошаркарска репрезентација на Македонија|Македонија]] ја победи Хрватска.
На [[3 септември]] [[2011]] против Грција постигна 27 поени во победата на Македонија со 72-58, 18 против Финска во победата со 72-70 и 22 поени бротив Босна и Херцеговина. Со остварените 4 победи во првата рунда, Македонија продолжи во вторатата како лидер во својата група.{{Факт}}
223

уредувања