Разлика помеѓу преработките на „Кагава (префектура)“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: [[Податотека:Map of Japan with highlight on 37 Kagawa prefecture.svg|мини|десно|Местоположбата на префектурат...)
 
[[Податотека:Map of Japan with highlight on 37 Kagawa prefecture.svg|мини|десно|Местоположбата на префектурата Кагава во Јапонија]]
'''Кагава''' ([[Јапонски јазик|Јапонскијапонски]]:香川県; ''Kagawa-ken'') е [[Префектури во Јапонија|префектура]] во [[Јапонија]] која се наоѓа на островот [[Шикоку]]. Главен град е [[Такамацу]].
 
== Надворешни врски ==